Франчайзинг – це приваблива схема організації комерційної діяльності для тих, хто збирається почати свій бізнес. Завдяки Ісааку Зінгеру, творцю сучасного франчайзингу, підприємець без досвіду побудови успішного бізнесу може з меншими ризиками спробувати свої сили в комерційної діяльності.
У підприємця завжди є вибір: почати все з нуля, або придбати готову бізнес-схему
Чому бізнес-модель франчайзингу настільки приваблива?
Перш за все, франшиза приваблює надійністю. Чим чіткіше налагоджені процеси, тим більш прогнозований результат і тим менше страхів у потенційних франчайзі.
Перевага франчайзингу полягає в готовому рішенні, перевіреній робочій схемі ведення бізнесу, яка дозволяє заробляти та окупити інвестиції протягом 1-2 років.
Але це тільки одна сторона медалі. У чому ж полягає вигода для франчайзера? Чого за допомогою франшизи він може домогтися? Це, перш за все:
-
Розширення зони присутності.
-
Зниження собівартості одиниці продукції за рахунок більш низьких цін при великому обсязі закупівель.
-
Отримання прямого доходу (початковий внесок і роялті).
-
Спосіб розширити маркетинговий бюджет.
Завдяки специфіці бізнес-процесів кількість проданих франшиз компанії Subway обійшла McDonald`s.
Що ж необхідно для успішного продажу франшизи?
-
Розуміння мети розширення мережі за рахунок франшизи.
-
Максимально деталізований і якісний франчайзинговий пакет.
-
Хороший імідж мережі на ринку.
-
Система ретельного відбору франчайзі.
-
Механізм захисту комерційної інформації.
- Система контролю за дотриманням договірних зобов'язань з боку франчайзі.
Факторами привабливості Вашого бізнесу для потенційних франчайзі є:
-
тривалий термін роботи мережі;
-
підтримка з боку компанії (маркетингова консультація, рекламний супровід, навчальні матеріали);
- широка мережа успішних представництв.
Деталізований франчайзинговий пакет знизить ризики комерційної діяльності. Менше ризиків – менше страхів франчайзі. Деталізація підвищить% успішної реалізації проекту, що в результаті збільшить кількість схвальних відгуків від реальних партнерів і приверне увагу нових франчайзі.
Стандарти обслуговування компанії є невід'ємною частиною якісного франчайзингового пакету. Адже ні в кого немає сумнівів в залежності обсягу продажів від рівня сервісу. Це, в свою чергу, вигідно як франчайзі, так і франчайзеру. Підвищення обсягу продажів призведе не тільки до миттєвої вигоди від зростання роялті, а і до підвищення привабливості даної франшизи для підприємців.
Якість роботи франчайзі
Сам по собі Стандарти якість обслуговування не поліпшить. У цьому нам допоможе налагоджена система аудиту якості сервісу. Вона складається з двох основних компонентів: програми "Таємний покупець" і програми мотивації франчайзі.
Завдяки систематичній оцінці дотримання стандартів обслуговування та інтеграції результатів в систему взаємодії з партнерами, Ви:
1) допоможете франчайзі досягти бажаних фінансових показників;
2) збережіть сприятливий імідж мережі.
Найпоширеніші складності при продажу франшизи:
-
відсутність лояльності і нечесне ставлення з боку франчайзі;
-
не ефективність системи контролю за діями партнера;
-
складності призупинення або припинення співпраці;
- проблеми захисту комерційної інформації компанії.
Чим менше ризиків, тим вищий відсоток успіху і більше схвальних відгуків від реальних партнерів, що в підсумку приверне нових франчайзі, які бажають розвиватися в торгівлі.
Таємний покупець як інструмент контролю за діяльність франчайзі
Франчайзерам доводиться навчати, контролювати та коригувати своїх франчайзі.
Використання Таємного покупця для перевірки своєї мережі – це спосіб отримання достовірної та об'єктивної інформації про:
-
ступінь дотримання Стандартів обслуговування мережі;
-
загальний рівень якості обслуговування в торгових точках;
-
слабкі сторони персоналу;
- недоліки, які впливають на репутацію компанії.
Таємний покупець поводиться як звичайний клієнт, тому персонал не розуміє, що його перевіряють. Аудит даним методом дозволяє зробити зріз якості роботи в природних умовах, і отримати реальні результати.
Таємний покупець як інструмент мотивації франчайзі
Запуск аудиту якості обслуговування із залученням провайдера послуги Mystery Shopping, дозволяє одночасно перевіряти всю мережу. На підставі звітів можна бачити загальний рейтинг торгових точок.
Звіт таємного покупця відображає сильні та слабкі сторони кожного франчайзі і є підставою для виділення кращих партнерів і їх заохочення. Мотивувати франчайзі можна за допомогою: присвоєння нагород, матеріального заохочення, цінних призів і різних бонусів.
В якості винагороди, франчайзер може коригувати умови співпраці, наприклад, залежність% роялті від дотримання стандартів обслуговування.
Висновки
80% бізнес-організацій США працюють по франшизі, в Європі таких компаній 67%, в Україні тільки 25% вітчизняного бізнесу працює за цією моделлю, але з кожним роком цей напрямок розвивається. Бізнес по франшизі більш успішний ніж розпочатий з нуля. За статистикою 40% нових компаній закриваються протягом першого року роботи.
Франчайзери та франчайзі зацікавлені в успіху роботи торгових точок. Таємний покупець – це метод контролю за роботою персоналу та якістю обслуговування. Його можуть використовувати обидві сторони для управління сервісом.
Універсальних методів контролю бізнесу не існує. Таємний покупець – один з оперативних методів, оцінки якості роботи співробітників. Результати аудиту сервісу компанії можуть вказати на причини низького відсотку конверсії відвідувачів в покупці; розміру середнього чека; моменти, які вимагають доопрацювання та посилення.